Blogi - Henkilöstövuokraus
Vuokratyövoimaa käytetään erityisesti kiireisen ajan apuna 04.07.2011 18:10
Työ- ja elinkeinoministeriö on teettänyt selvityksen vuokratyövoiman käytön syistä. Sen mukaan yritykset käyttävät vuokratyövoimaa erityisesti ruuhka-aikaan, sesonkien ja sairauslomasijaisuuksien hoitamiseen ja oman työtaakan keventämiseen. Selvityksen teki erikoistutkija Yrjö Myllylä. Kohteena olivat yritykset, joissa on käyty YT-neuvotteluja vuonna 2010. Asiasta uutisoi Metsäalan ammattilehti.
Selvityksestä käy ilmi, että vuokratyövoiman käyttö tämän vuoden alussa olisi vähäisempää kuin viime vuonna, jolloin kohdeyrityksien työtekijöistä 6,7 prosenttia oli vuokratyövoimaa. Vuokralaisten työsuhteiden keskimääräinen pituus oli 122 päivää. Heistä noin17 prosenttia jopa työllistyi käyttäjäyrityksiin ja yritykset kertovatkin pitävänsä vuokratyöntekijöiden ottamista yhtenä rekrytoinnin keinona.
Muun muassa teollisuuden ja palvelualan yrityksien perusteissa käyttää vuokratyövoimaa on eroavaisuuksia. Teollisuus käyttää vuokratyövoimaa toimintansa kehittämiseen palvelualaa enemmän ja lisäksi lakisääteiset poissaolot ovat suurempi syy käyttää vuokratyövoimaa. Palveluyrityksille on tärkeää työvoiman nopea saanti sekä sisään että ulos, mikä taas ei teollisuudessa ole olennaista.
Selvitykseen osallistuneilta yrityksiltä tiedusteltiin heidän mielestään uusia ilmiöitä, jotka vaikuttavat vuokratyövoiman käyttöön ja joihin tulisi kiinnittää huomiota. He näkivät henkilöstöpalveluiden tulevaisuudessa erikoistuvan nykyistä enemmän tiettyihin aloihin sekä sen, että yritykset kehittävät omia käytäntöjään, jotka ovat verrattavissa vuokratyövoiman käyttöön. Uumoiltiin myös, että vuokratyövoimaa käytetään enenevissä määrin asiantuntijuutta vaativissa tehtävissä. Vuokratyövoiman kysyntä tulee yritysten mukaan myös kasvamaan yhdessä kuormitusvaihteluiden nopeuden kanssa ja kun työvoiman saatavuus heikentyy, työvoiman käyttöä ja kilpailua rajoittava sääntely tulee alalla lieventymään.




